6.3 C
Brno
Sobota, 8 dubna, 2023

9 věcí, které proveďte v okrasné zahradě s příchodem podzimu

Zatímco podzim odvane poslední list ze stromu, čeká vás v okrasné zahradě ještě mnoho práce. Naštěstí již není tak horko jako v létě, možná vám podzimní práce půjdou více od ruky. Nasaďte si pracovní rukavice a vzhůru do zahrady!

Podzim v okrasné zahradě

rozmnožte růže

Začátek podzimu je ideálním obdobím na rozmnožení těchto oblíbených trvalek. Na rozmnožení jsou vhodné zejména keřové a popínavé druhy. Rozmnožení dělejte řezem z nekvetoucích výhonků. Odřízněte přibližně 20 centimetrů dlouhé řízky, odstraňte spodní listy a místo řezu namočte do stimulátoru růstu. Takto připravené řízky zasaďte na stinné místo a pravidelně zalévejte.

shutterstock 1767031808
PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Krok za krokem: Pěstujeme růže z řízků. S tímto postupem to hravě zvládnete
zasejte trávník

Nedařilo se vám během léta vypěstovat trávník? Nezoufejte, září je na založení trávníku prajný. V tomto období můžete trávník i dosévat a dopřát mu větší údržbu. Na hnojení použijte podzimní hnojivo s vysokým obsahem draslíku, který zvyšuje odolnost trávy vůči mrazu. Péče o trávník podtrhne poctivá vertikutace.

výsev trávníku

Vysévejte dvouletky

Macešky, sedmikrásky či pomněnky se vám za výsev začátkem podzimu odvděčí krásným rozkvetlé. Semena lze vysévat do bedniček nebo přímo do půdy. I během podzimu si dvouletky ptají dostatek závlahy, nezapomínejte je pravidelně a vydatně polít.

Ořízněte živý plot

Když zežloutnou první listy živého plotu, je nejvyšší čas na jeho řezání. Živý plot vyžaduje pravidelné stříhání, aby zůstal hustý a v požadovaném tvaru. Většinou jde o rychle rostoucí druhy, které mají tendenci vyrůst i několik metrů. Právě z tohoto důvodu je podzimní udržovací řez nezbytný.

Řez živého plotu

množte trávy

Pomocí dělení trsů si můžete namnožit okrasné trávy. Třeba je vysazovat na sluneční nebo poloslnečné místa do propustné půdy s příměsí říčního písku. Na podzim je vhodné sázení i rozmnožování, protože půda je díky častějšímu dešti dostatečně vlhká.

zasaďte cibuloviny

Zasazené cibulky musí být zdravé, bez známek hnití, nepoškozené, nenaklíčená a bez plísně. Z větších cibulek vám vyrostou větší květy. Vhodným počasím na jejich výsadbu je vlhké počasí pod mrakem. Při výsadbě obecně platí, že vrstva půdy nad cibulkou by měla mít dvojnásobek až trojnásobek výšky cibule.

Podzimní výsadba cibulovin

Přeneste pokojové rostliny dovnitř

Pokud podzimní noční teploty klesnou pod 10 ° C, je čas přemístit hrnkové květiny a rostliny z letní terasy do interiéru. Před přenesením je důkladně zkontrolujte, aby na nich nebyly rozvíjející se nemoci a škůdci. V případě, že na nich objevíte nějaké nedostatky, nejprve jejich ošetřete a až potom přeneste do pokoje. V opačném případě by se mohly rozšířit škůdci i na ostatní pokojové rostliny. Teplomilné druhy přeneste do chladnějších a světlejších prostor. Ani během zimy jejich nezapomeňte zalévat.

Postarejte se o jezírko

Z jezírka odstraňte spadané listí, řasy a odumřelé zbytky rostlin. Následně odsajte bláto a kal ze dna Jezírkové vysavače. V případě, že vám v jezírku plavou ryby, podpořte jejich zdraví kvalitním krmivem a vitamíny. V nekvalitní vodě se ryby trápí, z čehož pramení jejich nemoci, které se mohou projevit v jarních měsících. Na závěr aplikujte podzimní bakterie a překryjte jezírko sítí.

Jezírko v zahradě

Odstraňte suché květiny

Pravidelné odstraňování odkvetlých květů prodlužuje kvetení a znásobuje jejich množství. K odstranění odumřelých částí vždy používejte ostré nůžky, nedělejte to ručně. Předejdete případnému poškození rostlin. Stejnou pozornost věnujte i odstranění plevele.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality