6.3 C
Brno
Sobota, 8 dubna, 2023

Podzimní ochrana ovocných stromů

Píďalky, zejména píďalka podzimní, jsou nebezpeční škůdci ovocných i okrasných dřevin, způsobující až kalamitám.

Podzimní ochrana ovocnín před Píďalka

Důležitou prevencí je zabránit samičkám naklást v korunách stromů vajíčka. A právě v tom spočívá podzimní ochrana.

Píďalka podzimní, Operophtera brum, je nenápadný šedý motýl, který má za rok pouze jednu generaci. Vyskytuje se přibližně od října do prosince. Přes den odpočívá na kmenech ovocných i okrasných stromů a večer je aktivní. Samičky mají zakrslé křídla a nelétají. Šplhají proto po kmeni stromů do korun, kde je vyhledávají samečci, aby se mohli pářit. Samičky po oplození kladou do štěrbin kůry vajíčka, které přezimují.

Podzimní ochrana ovocnín před Píďalka

Na jaře, v době rašení stromů, přibližně v dubnu a květnu, se z nich líhnou housenky. Ty pak okusují květy, pupeny, listy, případně i plody. Poškození je často patrné již na pupenech brzy na jaře, v době, kdy jsou rostliny nejvíce citlivé. Okousané bývají i ozdobné listy a květy okrasných druhů. Pokud je housenek mnoho, vylučují hedvábné vlákna a spojují mezi sebou listy až do jakoby Pavučinový osídlí. Listy uvnitř celkem ožerou. Později na jaře až počátkem léta housenky zalézají do půdy, kde se zakuklí. Z ovocných dřevin napadá Žravá housenka píďalky podzimní zejména listy jabloní, třešní, hrušek, broskví, meruněk a jiných.
Podzimní ochrana ovocnín před Píďalka

Past na lezoucí samičky

Jelikož se v tomto ročním období do korun stromů stahují zakrslé samičky píďalky podzimní, od září až do začátku října montujeme okolo kmenů lepové pásy, a to ve výši před jejich rozvětvený. Využíváme tak handicap samiček, že nelétají, ale do koruny lezou po kmeni. Lepové pás se tak pro ně stává jakousi smrtelnou pastí.

Je to velmi jednoduchý a efektivní způsob regulace populace píďalky podzimní. Pásy na stromech ponecháme do února. Kdysi se namísto pásů na kmen natírali lepidlo. Dnes se již od toho upustilo, protože se zjistilo, že nátěr způsobuje nevratné a nezastavitelné poškození stromu. Pod lepidlem strom nedýchá, co přiláká červotočů a dalších škůdců, kteří vyžírají ve dřevě chodbičky. Následkem toho se strom po pár letech zlomí.

Podzimní ochrana ovocnín před Píďalka

na míru

V prodejnách zahrádkářských potřeb jsou dostupné již natřené lepové pásy z papíru odolného proti vodě. Před použitím je nařežeme na požadovanou délku a lepivou stranou ven jejich pomocí přibaleného provázku přivážeme kolem obvodu kmene. Předností ochrany pomocí lepových pásů je to, že toto účinné řešení neobsahuje žádné toxické chemikálie.


Na údržbu stromů potřebujete kvalitní zahradní nářadí na ořezání stromů předtím než budou rašit.


- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality