4.9 C
Brno
Pátek, 7 dubna, 2023

Zlatavé paprsky kakoxenitu si vás podmaní. Proč je zajímavý?

Kakoxenit patří mezi vzácné minerály. Ceněn je mezi duchovně založenými lidmi, ale i mezi šperkaři. Co je na něm tolik zajímavého?

Krása, která pochází z Čech

Pozoruhodný je v první řadě tento kámen především tím, že poprvé byl popsán v roce 1825 v souvislosti s Čechami. V této době se totiž objevil v dole Hrbek.

Zdroje také uvádějí, že se kakoxenit u nás používal při duchovních obřadech u nás, a to v kombinaci s dalším v Česku dobře známým kamenem – vltavínem. Kakoxenit měl v těchto případech sloužit k navození vyšší energie. Ovšem pozor, ač se jedná o minerál tradičně užívaný pro značnou vnitřní energii, je velmi zvláštní to, že není spojen s žádným znamením zvěrokruhu.

Unikátní objev v české kotlině nicméně nezůstal ojedinělý. V čase se objevila ještě mnohá další naleziště, která napomohla tento výjimečný kámen rozšířit po celém světě.

Nápadný je kakoxenit svým leskem i kresbou. Tuto velice poutavou podobu danou inkluzemi v hostitelském krystalu má na svědomí jeho chemické složení. Jedná se o železo-hlinitý fosfátový minerál.

Kakoxenit klame názvem

Název pochází z řeckého označení „κăκός“, což bychom mohli přeložit jako „špatný“, a výrazu “Lξένος“, který znamená host. Zvláštní název získal kámen proto, že obsah fosforu v kakoxenitu snižuje kvalitu železa taveného z rudy, která ho obsahuje.

Navzdory nikterak líbivému názvu je díky své kresbě v současnosti považován za jeden z nejkrásnějších minerálů na světě. Oblíbili si ho tak i šperkaři. A to i přesto, že je poměrně křehký a kvůli této vlastnosti je tak poměrně těžké s ním pracovat.

To však zkušené klenotníky v žádném případě nezastaví. Krásu kakoxenitu tak může běžná veřejnost dnes obdivovat v celé řadě šperků.

Obzvláště dobře s tímto kamenem ladí jak šperky zlaté, tak i ty stříbrné. Díky specifické fialové barvě se jedná většinou o kolekce dámské. Zlaté šperky s kakoxenitem působí mimořádně luxusně. Naproti tomu šperky stříbrné se stanou klasickým prvkem dotvářející outfity různorodého stylu.

Více informací se dozvíte v článku Šperky s kakoxenitem na našem blogu.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality