6.4 C
Brno
Středa, 10 dubna, 2024

Co je to vepřová panenka a jak ji nejlépe připravit?

Vepřová panenka neboli panenská svíčková je jedním z nejkřehčích kousků masa na trhu, proto může být i trochu dražší. Je to dlouhý, úzký, vykostěný kus masa, který pochází ze svaloviny podél páteře. 

Vepřová panenka je nejlepší volbou, pokud je třeba připravit křehký kus masa, pro větší počet lidí. Příprava je navíc snadná a zvládne ji i začátečník.

Skvělé recepty nabízí online portál s recepty receptik.cz. Za zkoušku rozhodně stojí marinovaná panenka v troubě či vepřová panenka v pomalém hrnci. Jako příloha se k vepřové panence výborně hodí americké brambory recept.

Lze použít vepřovou panenku místo vepřové kýty nebo naopak?

Obě masa jsou libová, ale jejich tvary, tloušťka a velikost jsou natolik odlišné, že není vhodné je používat místo sebe. Vepřová panenka je menší a rychleji se upeče či uvaří.

Jak libová je vepřová panenka?

Vepřová panenka je hodnocena jako „extra libová“ s výživovým profilem, který se vyrovná kuřecím prsům bez kůže. Je to dražší kus masa – avšak rozhodně stojí to za to. 

Pokud se objeví ve výhodné slevě, dá se zmrazit vcelku nebo nakrájená na plátky až na tři měsíce před tepelnou úpravou.

Jaký je nejlepší způsob přípravy vepřové panenky?

Typická vepřová panenka váží něco málo přes půl kila a vypadá jako dlouhý válec široký asi tři až pět centimetrů s velmi málo viditelným tukem.

Je tak libová, že se může snadno vysušit. Nálev nebo marináda ji mohou pomoci udržet vlhkou, nejlepší je však vždy správná tepelná úprava.

Tento všestranný kus masa se nejlépe hodí k rychlému pečení, smažení, grilování a dušení. Klíčové slovo je rychlé. Samo o sobě je to maso jemné chuti. Dá se brát jako šťavnaté plátno pro omáčky, potírání a marinády.

K vepřové panence se skvěle hodí americké brambory.

Vepřová panenka nemá mnoho tuhých svalů jako vepřová plec nebo kýta, takže nepotřebuje dlouhé a pomalé pečení, aby dosáhla dokonalosti. 

Důležitá je správná teplota a minimální množství tuku. Pánev je třeba rozpálit nasucho na 220 °C, poté přidat trochu oleje a po třech vteřinách maso. Restuje se téměř na sucho. Sůl se používá až když je panenka hotova, jinak by ze svaloviny vytáhla šťávu.

Pozor na vodu a naklepávání

Vepřovou panenku stačí očistit a odblanit, rozhodně se neomývá vodou. Buňky masa totiž vodu okamžitě nasají, a to by se pak na pánvi či na grilu začalo vnitřně vařit na místo restování při vysoké teplotě. Výsledkem by byl nepěkně tuhý kousek.

Šťavnatá panenka se dosáhne rychlou a krátkou tepelnou úpravou na dobře rozpálené pánvi, grilu nebo roštu. Poté, co je panenka vcelku nebo nakrájená na medailónky vyndaná z pánve, musí na teplém místě minimálně tři minuty odpočinout. Teplo jde ještě dovnitř a maso tak zůstane šťavnaté a uvnitř růžové.

Pozor na naklepávání. Plátky a medailonky vepřové panenky se nesmí naklepávat, aby se neporušila struktura svalu. Pokud vlákna zůstanou sevřená, uchovávají v sobě tekutinu a maso zůstane krásně měkké a plné šťávy.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality